X
تبلیغات
زولا

نیم کلاج یا کلاج در گیر(جایگزین موقت ترمز)

دوشنبه 8 آذر 1395

نیم کلاج یا کلاج در گیر(جایگزین موقت ترمز)

نیم کلاج یا کلاج در گیر(جایگزین موقت ترمز):

فرض کنید در یک سربالایی بعلت سنگینی بیش از حد اتومبیل،شما مجبور به توقف شدید و با پیاده شدن تعدادی از مسافرها یا پایین گذاشتن مقداری از بار اضافی باید بصورت نیم کلاج حرکت کنید یا اصلا خود شما اتومبیل را در یک سربالایی پارک نموده و بعد از مراجعه متوجه شدید پشت سر اتومبیل شما وسیله ی نقلیه ی دیگری با فاصله ی بسیار کم پارک شده است و شما بیم آن دارید که اتومبیل شما هنگام حرکت کردن به عقب رفته و با اتومبیل پشت سر برخورد کند.در اینجا شما به دو طریق میتوانید اتومبیل خود را حرکت دهید بدون اینکه به عقب حرکت کند که به این دو روش نیم کلاج میگویند.

نحوی اجرای این دو روش عبارتند از:
الف- ابتدا بوسیله ی ترمز دستی:

بعد از سوار شدن کلاج را تا ته گرفته و دنده را خلاص کنید و اتومبیل را روشن کنید و بعد از روشن نمودن دسته دنده را در دنده ی یک قرار دهید کلاج را به آرامی بالا بیاورید تا جایی که احساس کنید صدای موتور اتومبیل عوض شده لرزش در اتومبیل شما بوجود آید (این نقطه از کلاج را نقطه ی لرزش میگویند) کلاج را در این نقطه ثابت کرده و اجازه ندهید کلاج بالاتر بیاید در اینجا کلاج شما درگیر شده و برای چند لحظه ترمز موقت بوجود می آید پس با خیالی راحت و سرعت عملی بالا ترمز دستی را پایین کشیده و همزمان گاز دهید و کلاج را بصورت میلیمتری بالا بیاورید تا به نقطه ی حرکت اتومبیل برسد در نقطه ی حرکت کلاج راچند ثانیه ثابت نگه دارید تا حرکت شما کامل شود بعد از کامل شدن حرکت کلاج را رها کنید.

  

ب- بوسیله ی ترمز:
به این صورت است که بعد از سوار شدن کلاج و ترمز را تا ته گرفته و دنده را خلاص کنید و اتومبیل را روشن کنید و بعد از روشن نمودن پای راست باید روی ترمز باشد و از روی آن جدا نشود کلاج را تا آخر بگیرید و دسته دنده را درون دنده ی یک قرار دهید کلاج را به آرامی بالا بیاورید تا جایی که احساس کنید صدای موتور اتومبیل شما عوض شده و لرزش در اتومبیل شما بوجود آید(نقطه ی لرزش) کلاج را در این نقطه  ثابت کرده و اجازه ندهید کلاج بالاتر بیاید در اینجا کلاج شما درگیر شده و برای چند لحظه ترمز موقت بوجود می آید پس با خیالی راحت و سرعت عملی بالا پا را از روی ترمز برداشته و گاز دهید و کلاج را بصورت میلیمتری بالا بیاورید تا به نقطه ی حرکت اتومبیل برسد در نقطه ی حرکت کلاج را چند ثانیه ثابت  نگه دارید تا حرکت شما کامل شود بعد از کامل شدن حرکت کلاج را رها کنید.

برای پیدا کردن نقطه ی لرزش کلاج نیز  از دور موتور می توانید استفاده کنید به این ترتیب که کلاج را باید به اندازه ای بالا بیاورید که عقربه ی دور موتور شما کم کم به سمت پایین بیاید وقتی عقربه ی دور موتور یک خط پایین تر بیاید (معمولا تنظیم عقربه دور موتور اتومبیلها ی جدید بین 8 تا 12 میباشد که حالت نرمال 10 میباشد و در اتومبیلهای قدیمی بین 8. تا 1.2 که حالت نرمال همان عدد یک میباشد و بستگی دارد دور موتور اتومبیل شما روی کدام عدد تنظیم باشد)به نقطه ی لرزش کلاج رسیدید و نباید اجازه دهید عقربه ی دور موتور پایین تر بیاید در غیر این صورت اتومبیل شما خاموش خواهد شد.نیم کلاج فقط هنگام شروع حرکت  در سربالایی کاربرد دارد یا بصورت دنده عقب یا بصورت رو به  جلو که  نیم کلاج در دنده عقب هم مثل حرکت رو به جلو انجام میشود.

انواع نیم کلاچ:

1- حالت سکون و سطح صاف:
در حالت سکون و در سطح صاف، وقتی کلاچ رو تا ته می گیریم و می زنیم دنده 1، اگر پا روی ترمز باشه، میشه ترمز رو رها کرد و اگر ترمز دستی بالا باشه، میشه اون رو خوابوند.چون ماشین به عقب یا جلو حرکت نمی کنه، پس میشه راحت ترمز رو رها کرد.آروم پا رو از روی کلاچ بردارید و همزمان با این کار یه کم گاز بدید و وقتی ماشین راه افتاد آروم کلاچ رو رها کنید و گاز بیشتری به ماشین بدید تا دنده 1 پُر بشه، و بعد  برید سراغ عوض کردن دنده ها.

2- حالت سکون و سرازیری:

این حالت راحت ترین حالت نیم کلاجه اگر ماشین جلوتون باشه، مطمئناً نمیشه ترمز رو بلافاصله رها کنید. اما فرض کنید جلوی شما خالیه.خب مثل حالت بالا عمل کنید. اما اگر مثلاً تو ترافیک بودید و سرازیری هم بود، چکار کنید؟ تو این حالت نیم کلاج لازم نیست.دنده رو خلاص کنید و فقط پا روی ترمز باشه.با شروع حرکت ماشین ها، ترمز رو رها کنید تا به ماشین جلویی برسید.بعد که ایستاد دوباره ترمز کنید. پس کی نیم کلاج لازمه؟ وقتی که ماشین جلویی فاصله ی زیادی از شما گرفته( مثل وقتایی که ترافیک یکدفعه حرکت زیادی میکنه و ماشین جلویی 6-7 تا ماشین میره جلوتر) و با رها کردن ترمز مدت زمان زیادی طول می کشه تا به ماشین جلویی برسید. بعلاوه وقتی تو سرازیری هستید، اگر ماشین خلاص باشه و سرعت زیادی بگیره، ترمز ها زیاد خوب عمل نمی کنند و خطرناکه.پس تنها در حالت حرکت لاک پشتی ماشین جلویی، ماشین رو خلاص کنید و با ترمز حرکت کنید نه در موارد دیگر.


3- حالت سکون و سربالایی:

سخت ترین حالت نیم کلاچ و مهمترین حالت در این جا فرض کنید تو یک سربالایی با شیب تند هستی و توی ترافیک گیر کردید.دنده ی ماشین خلاصه و ترمز رو گرفتید. حالا ماشین جلویی حرکت می کنه و به اندازه ی یک ماشین میره جلو چه جوری حرکت کنید بدون اینکه برید عقب و بزنید به ماشین عقبی، راحت برید جلو و فاصله رو پر کنید؟


ببینید دو حالت داره:

1- اگر خیلی سربالایی تند نباشه:
پا روی ترمز، کلاج و دنده1، حالا آروم پا رو از روی کلاچ بر دارید تا ماشین بلرزه؛ بعد ترمز رو رها کنید و گاز بدید و آروم پا رو از روی کلاچ بر دارید تا ماشین بره جلو. در واقع شما با این کار، بدون استفاده از ترمز و فقط با نیم کلاچ، ماشین رو در سربالایی نگه میدارید و با گاز دادن و رها کردن بیشتر کلاج، بدون اینکه عقب برید، به جلو حرکت می کنید. برای ایستادن هم گاز رو رها کنید، کلاج رو تا ته بگیرید، ترمز کنید و بعد دنده رو خلاص کنید؛ پا رو از روی کلاج بردارید و فقط ترمز رو نگه دارید. می تونید یه کار خوب کنید که ترمز دستی رو بکشید بالا و پا رو از روی ترمز بر دارید و راحت بنشینید. و بعد برای شروع حرکت ترمز رو بگیرید، دستی رو بخوابونید و مثل بالا عمل کنید.


2-سرازیری شیب خیلی تندی داره:

تو این حالات نمیشه مثل بالا عمل کرد.چون نیم کلاج زورش نمیرسه ماشین رو نگه داره و ممکنه سریع خاموش کنید. تو این حالت دستی رو بکشید بالا، کلاج دنده 1، حالا همزمان که نیم کلاج می کنید گاز بدید تا ماشین تکون بخوره و بلرزه.حالا دستی رو بخوابونید و حرکت کنید. برای ایستادن هم مثل حالت بالا عمل کنید.منتهی هر وقت که توقف کامل کردید، خلاص کنید و ترمز دستی رو بکشید. بعد برای شروع حرکت دوباره از نو شروع کنید. در این حالات ترمز دستی خیلی کارایی داره و بدون اون، کار خیلی سخت میشه. پس  این روش رو حتماً یاد بگیرید که خیلی کارایی داره و فقط راننده های حرفه ای از این روش استفاده میکنند و تازه کارها توی سربالایی ها همش خاموش میکنند و حرص بقیه رو در میارن در نهایت اینکه نیم کلاج موضوع بسیار مهمی در رانندگیه برای تمرین هم در یک سربالایی با شیب کم، سعی کنید بدون استفاده از گاز و ترمز و فقط با استفاده از نیم کلاج:


ماشین رو در سربالایی نگه دارید(توقف کامل).

رو به جلو حرکت کنید.
وقتی ماشین در حال عقب رفتنه، با نیم کلاج نگهش دارید.
و تمریناتی از این قبیل

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.