X
تبلیغات
زولا

سرعت گیر یا همان دست انداز سابق

چهارشنبه 10 آذر 1395
سرعت گیر یا همان دست انداز سابق
چند وقتی هست که قصد کردم مطالبی راجع به دست انداز یا سرعتگیر بنویسم و یه کم لبخند بزنیم. البته قصد ما مطرح کردن مشکلات ترافیکی نیست.اما دلیل اصلی نوشتن این مطلب به خاطر افتادن در مسیر دست اندازهای زیادی بوده که طی این چند مدت رانندگی در جلوی راه مان خواسته و ناخواسته سبز شده است!قصد ما در مرحله اول آموزش به راننده های کم تجربه مثل خودم می باشد و هرگونه کاشت، داشت و برداشت سیاسی،نظامی،انتظامی،اقتصادی راهنمایی و رانندگی و غیره با یک لبخند مجاز است.
من نمی دونم فلسفه درست کردن سرعتگیر چی بوده اما از اسمش پیداست که می خواستن افسار سرعت بعضی رانندهای سرکش رو باهاش کنترل کنند!(عجب کشفی کردیما)
اونطور که دیدیم سرعت گیر یک مانعی هست از جنس آسفالت و یا پلاستیک و یا غیره که برآمدگی از سطح جاده درست می کند که برای عبور سلامت از آن باید سرعت ماشین رو خلاف میل باطنی کم کرد!
اما اینم بگم دلتون رو در کشور ما به این تعریف خوش نکنید چرا که سرعتگیر های دیگری هم وجود دارند که باید خودتون بفهمید که مثل بچه آدم باید سرعتتون رو کم کنید.در غیر این صورت به خودتون یا دیگری آسیب وارد می کنید.برای مثال ما سرعت گیر انسانی و حیوانی هم داریم!!؟ چطور ممکن هست؟ این طوری که در اتوبان ها یا جاده ها وقتی می خوان یه تیکه ای رو آسفالت کنن یا مرمت نمایند از چند نفر انسان! استفاده می کنند که با یک پرچم قرمز نشان می دهند که باید سرعت رو کم کرد! حالا فکرشو بکنید یکی تو حال خودش نباشه و از روی این سرعت گیر رد بشه!!
  
یکی ازدوستانم با یک نمونه جالب از این نوع سرعتگیر های انسانی رو برو شده بود که وسط جاده بیرون شهری کنار جاده یه ماشین پارک کرده بود و یه نقشه برداری با دوربینش داشت وسط جاده رو نگاه می کرد. 50 یا 60 متر بعدش درست وسط جاده!!! دو نفر هم کارش میله مخصوص نقشه برداری رو نگاه داشته بودند!!! فکرشو بکنید  سرعت بالاتر از حد مجاز و نزدیک بوده با سرعت 100کیلومتر از روشون رد بشه!!
یا مثلا یکی از دوستان می گفت توی اتوبان با سرعت 120کیلومتر داشته حرکت می کرده که یهو یه الاغ (گلاب به روتون) رو می بینه  که در غفلت چوپان آمده بوده روی پیست قدم زدن! فکر شو بکنید!؟ طبق قانون باید اتوبان در دو سمتش حصار داشته باشه تا حیوانات وارد اون نشن.حالا فکرشو بکنید این دوست ما یه لحظه حواس پرت می شده و می زده به اون حیون هم خودش از بین می رفت هم اون بی چاره.البته دوست ما که با این اوضاع کارمندی هوش و حواس درست و حسابی نداره که! می گفت دیدم وسط اتوبان مثل این فیلم ها ماشین ها دارن ترمز می کنند و می کشن این ور و اون ور بعدا که سرعتش رو کم کرده دیده که بله...
خلاصه به تعریف ابتدایی که عرض کردم زیاد توجه نکنید(البته در کشور خودمون)
به طور کلی کاربرد سرعتگیر به داخل شهر و خارج از شهر تقسیم بندی می شود که ابتدا موارد داخل شهر بررسی می شود.
اون طور که در کشور خودمون دیدم معمولا در موارد زیر سرعت گیر در داخل شهر به کار برده می شود:
1- وقتی به مدرسه ای نزدیک می شویم اغلب سرعتگیر وجود خواهد داشت:
البته برای بعضی ها خوش آیند هست و بعضی ها نه.چطور؟ به این خاطر که بسته به نوع مدرسه دارد.دخترانه یا پسرانه؟! حالا بازم بسته به روحیات آقای راننده و سرنشینان خودرو دیگه خیلی مسائل پیش میاد که از گفتن آن معذوریم!

برای حل مشکلات اجتماعی و حال گیری این دست افراد به شهرداری پیشنهاد می کنم نزدیک این قبیل مدرسه ها از همون سرعت گیرای مخصوص بزارن که قبلش تابلو هم نداره!سرعتگیر رو هم با ارتفاع زیاد و سطح قاعده ی کم درست کنن و روش رو هم نقاشی نکنند که راننده عمق فاجعه رو احساس کنه بعد وقتی جماعت جوون با سرعت از روش رد می شن بنده تضمین می کنم سر راننده و سرنشیناش چنان به سقف اصابت کنه که مثل برخورد با سنگ معروف که مسن ترها به جوونا می گن باشه و کلی هم سبب خنده حضار خواهد شد و جلوبندی ماشین هم پایین میاد و باباهه دیگه ماشین رو به این اراذل و اوباش نخواهد داد.
2- وقتی که به بیمارستان نزدیک می شویم
اینجا هم چون ما نمی فهمیم که باید سرعت رو کم کرد چرا که یک نفر مریض و کل خانواده اون بنده خدا به خاطر بیمه توپی که دارند اسیر بیمارستان شدند و اونقدر باید برن و بیان و خودشون سرنگ و آمپول رو از مراکز مجاز و غیر مجاز تهیه کنند و کلی پول از جاهای مختلف میز به اون ور میز بفرستند تا مریضشون رو نکشند! که دیگه اصلا بی چاره ها متوجه نمی شن از وسط خیابون دارن رد می شن! بنابر این در این مکان ها هم قبل از رسیدن یادتون باشه که سرعتگیر وجود خواهد داشت.
3-  وقتی به یک بریدگی در وسط بلوار می رسیم:
اینجا هم از سرعتگیر استفاده کاملا عقلانی شده است و کسی هم مسئول این نیست که وقتی با سرعت 80 کیلومتر (البته سرعت بالاتر از این حرفاست) راننده عزیز به این دست انداز می رسه چه اتفاقی ممکن هست برای جلوبندی ماشینش بوجود بیاد! دقت کنید که به احتمال بالا قبل از هر بریدگی یک دست انداز خفن وجود خواهد داشت.
4- وقتی به میدان نزدیک می شویم:
طبق مشاهدات بنده در بعضی جاها وقتی به میدان نزدیک می شویم ممکن هست با دست انداز مواجه شویم! خب حتما شاید در اونجاها دیده شده که راننده ها گاها با سرعت 100 کیلومتر وارد میدون می شوند که این تصمیم گرفته شده. خب حق دارند بی چاره ها، آخه وسط خیابون که میدون درست نمی کنند!

5- قبل از رسیدن به خط عابر پیاده:
این جا هم خیلی مایه ی خداوکیلی تاسف هست که سرعت گیر می زارن! چون حتما خیلی ها نمی دونن وقتی به خط عابر می رسیم باید سرعت رو کم کنیم. معمولا سرعت گیر این جا خیلی خفن می باشد.

در خارج از شهرها هم کاربردهای بسیار زیادی دارد.

1- وقتی به پلیس راه یا ایست بازرسی نزدیک می شویم:
معمولا وقتی به پلیس راه یا ایست بازرسی نزدیک می شویم دست اندازه هایی وجود دارد که البته شاید زیاد هم لازم نباشد چون معمولا وقتی به این نوع مکان ها نزدیک می شویم همه راننده های خوبی می شوند و سرعت خود به خود و به طور خود جوش به حد استاندارد و کمتر  تنزل پیدا می کند.


2- وقتی به یک روستا نزدیک می شویم:
معمولا نزدیک روستا سرعت گیر درنظر گرفته می شود. البته گاهی این سرعتگیرها بدست با کفایت روستاییان درست می شود و چون بسیار کارشناسی شده می باشد در برخی مواقع جهت ایمنی بیشتر به فاصله هر 50متر یک سرعت گیر و به تعداد زیاد ساخته می شود. روستاییان محترم برای این سیاست راننده ها هم ضد پلتیک زدند و از دو سمت سرعتگیرهای ابدایی خودشون بعضاً تا فاصله بیست متر با سنگ و خاک ادامه سرعتگیر داخل جاده رو ادامه دادن!!! معلوم می شه هدفشون بیشتر تفریح بوده تا حل مشکلات ترافیکی!

 مزایای سرعتگیر ها!
شاید براتون جالب باشه بدونید خیلی ها از کنار همین سرعتگیرها نون در میارن!!؟ چطوری؟ این طوری!
سرعتگیر ها علاوه بر مزایای ترافیکی! که دارند خوبی های دیگه ای هم دارند. مثلا برادران میوه فروش می دونند شما وقتی به سرعتگیر می رسی باید سرعتت رو کم کنی پس بهترین مکان برای فروش میوه های درجه سوم به قیمت درجه یک وسط بلوارهای بین شهری نزدیک همون دست اندازهاست! برای مردم هم بد نیست یه قیمتی می پرسند وقتی سرعت ماشینشون از 80 یهو به صفر می رسه! البته باید دوباره مواظب باشید از پشت کسی بهتون نزنه!

گاهی هم برای خندیدن و ترساندن دوستان کاربرد دارد.
البته اگه ماشین مال خودتون نباشه! می تونید توی یه مسیری که دست انداز داره ولی علامت نداره! برید و باسرعت همون حدود 40 نه بیشتر از روش رد بشید. خواهید دید که کل رفقا به غیر از شما با سر می رن توی سقف! کلی خواهید خندید!(مزاح می کنم هر کسی انجام بده اتفاقی بیفته براش نویسنده مسولیت قبول نخواهد کرد. شاید من بگم شما بپر تو چاه باید این کار رو بکنی؟) من خودم یه تجربه بدجور از این نوع استفاده ها دارم!


 نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد:
در 90% موارد بدون هیچ دلیلی وسط جاده با سرعتگیر مواجه خواهید شد! البته در شهر گاها! علامت سرعتگیر 50 متر مانده به مانع نصب می شود ولی عدم! توجه به این علامت ها باعث حفظ سلامت ماشین و خود شما خواهد بود! چطور؟
اولا فکر کنید با سرعت 90 کیلومتر در بلواری در حرکت هستید.بعد یهو یک علامت سرعتگیر ببینید تا فرمان به مغز و دستور به پا و فشار به پدال و اینا انجام بشه شما با سرعت حداقل 40 کیلومتر از روی سرعتگیر رد شدید که اگر سرتان به اتاق ماشین نچسبیده باشد باید خیلی نگارنده را دعا کنید.
البته باز هم نمی شه بگید خب از 50 متری که تابلو رو دیدم سرعت رو کم می کنم بعد که رسیدم به مانع سرعت زیر 20 رسیده و مشکلی ندارم چون ممکن هست از عقب راننده کم حواس به شما بزنه!
گاهی هم تابلو سرعتگیر وجود داره اما وقتی از اون رد می شید می بینید که اصلا مانعی وجود ندارد! علامت مال قبلا بوده و الان نیست!
یکی از دوستانم میگفت یک جایی چندتا سرعت گیر خفن داشت که بعد از بار اولی که به شدت در تور اونا گیر کردم یاد گرفتم که دفعات بعدی با دقت بیشتری عبور کنم. البته تابلو هم داشت.بعد از یه مدتی که از همانجا عبور کردم آسفالت جدید کرده بودند و دست اندازها برداشته شده بود.حدود یک ماه به همین منوال بود و مردم با سرعت 90 تقریبا با آرامش خیال از آنجا عبور می کردند. ولی یک شب که با همان سرعت از اون منطقه عبور می کردم سرم نزدیک بود به سقف ماشین بخوره چون بدون اطلاع و نصب تابلو اخطار و اینا دوباره سرعتگیرهای مردونه ای درست کرده بودند!
بنابر این هرگاه در مسیرتون سرعت گیر بود بعدش نبود بدونید که بزودی بهترشو همونجا درست می کنند.
طبق قانون باید سرعت گیر رو به شکل های هندسی رنگ آمیزی شده درست کنند و قبلش تابلو نصب کنند تا راننده از دور متوجه بشه و شدت برآمدگی اونو تخمین بزنه و سرعت ماشین رو متناسب با اون کاهش بده. مثلا سرعتگیری که مثلث تیز باشه یعنی خیلی باید سرعت رو کم کرد و اگر مستطیل باشه یعنی ملایم تر هست و اینا! اما شما باز هم به این اشکال و رنگ آمیزی ها توجه نکنید و همیشه فکر کنید بدترین نوع سرعتگیر مقابلتون هست.بنده چندین بار به این اشکال اعتماد کردم اما مستطیل ملایم از مثلث بدتر بود و یا مثلت ملایم تر از مستطیل!
وقتی به سرعتگیر رسیدید و ماشین جلوی شما از این ماشین های بنز کامیون آلمانی که از زمان هیتلر تا الان داره در کشور ما با افتخار تولید می شه بود(خود آلمان از اینکه این ماشین مال اون بوده اعلام برائت کرده – پشت یکی شون نوشته بود نازنینی از دیار برلین!!) آگاه باشید که تا سرعتشون به صفر نرسیده و وانستادن از روی سرعتگیر عبور نمی کنن! یعنی شما هم باید سرعتتون به صقر برسه مواظب باشید یه وقت فکر نکنید که این ها مثل کامیون های هوو معروف هستند که اینجا ترمز کنی 100 متر اون طرف تر وامیسته! ممکن هست از پشت بزنید به این نوع کامیون ها.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.