X
تبلیغات
زولا

هرآنچه که یک راننده باید در شرایط بحرانی انجام دهد

جمعه 12 آذر 1395

هرآنچه که یک راننده باید در شرایط بحرانی انجام دهد

مقدمه:

برنیا تیگنو و دختر سه ساله اش میراندا در یک بعد از ظهر ماه سپتامبر در یکى از بزرگراه هاى اوکلاهما رانندگى مى کردند که ناگهان به جاده اى که در اثر توفان عظیمى درهم کوبیده شده بود رسیدند. باران بند آمده بود و خورشید مى درخشید اما حفره هاى پیاده روها از آب گل آلود پر بود. تیگنو با احساس خطرى بزرگ و جدى سرعتش را کاهش داد. اما خیلى دیر شده بود و تویوتاى Suv او در جاده لغزید و وقتى خواست آن را به مسیر مستقیم هدایت کند دوباره لغزید. در این حال او فکر کرد تعلیمات رانندگى در مورد جاده هاى لغزنده به ما چه آموزشى داده است ؟

با ترس و وحشت به چپ و راست مى چرخید که این عمل باعث چرخش او به طرف اتومبیل هاى مقابلش شده و با اتومبیل دیگرى تصادف کرد. خوشبختانه هیچ کس در دو اتومبیل آسیب زیادى ندیدند ، اما این تصادف باعث شد که او فکر کند مهارت هاى رانندگى اش براى حفاظت از خانواده کافى نیست. مایک داناهو مى گوید بیشتر رانندگان هنگامى که در جاده با مشکلى روبه رو مى شوند راه چاره را نمى دانند. مایک مسئول امنیت ترافیک و نیز تعلیم قوانین رانندگى به نام انجمن اتومبیل آمریکایى یا (AAA) در شمال نیوانگلند است.  

در این مقاله که توسط پرتال جامع تخصصی صنعت حمل ونقل ارائه می شود،۳ موقعیت خطرناک و راهکارهاى مقابله با آنها در مواقع لازم براى شما آمده است. "بابى لور" آموزگار آموزشگاه آموزش رانندگى افسران کاناریلو کالیفرنیا،این مقاله را تهیه کرده است.

1- از دست دادن کنترل هنگام لغزیدن:

شما براى گذراندن یک تعطیلات خانوادگی به طرف شمال کشور در حرکت هستید در حالى که مى خواهید از پیچ جاده عبور کنید اتومبیل شما در سطح خیس جاده مى لغزد و شروع به چرخش غیرقابل کنترلى مى کند.

چه باید کرد:

بیشتر صاحب نظران،نظریه چرخش و لغزیدن را نادیده مى گیرند،زیرا بر این عقیده اند که گرچه این استراتژى موثر است ولى بیش از آنکه به انسان کمک کند او را گیج و سردرگم مى کند. "بابى لور" آموزگار آموزشگاه آموزش رانندگى افسران کاناریلو کالیفرنیا مى گوید: در عوض هنگامى که اتومبیل شما در حالت لغزندگى قرار مى گیرد سریعا پاى خود را از پدال گاز بردارید، سپس نقطه اى از جاده را دقیقا در نظر گرفته، آهسته اتومبیل خود را به آن سمت هدایت کرده و مهمترین مسئله این است که به طور مستقیم حرکت کنید و به چپ و راست منحرف نشوید.

 بازى با چرخ ها سبب واژگون شدن اتومبیل مى شود و به خصوص در مورد وسایط نقلیه سنگین با ارتفاع زیاد،هر کار مى کنید فقط ترمز نگیرید که باعث چرخش و لغزیدن بیشتر اتومبیل مى شود. اگر به نقطه اى که مورد نظرتان است چشم دوخته و آهسته به طرف مسیر خود حرکت کنید مسئله اى پیش نخواهد آمد و در اینجا کنترل را به دست آورده و مى توانید ترمز کنید.

۲- پنچر کردن در بزرگراه ها:

در حال رفتن به یک قرار کاری هستید که ناگهان صداى بلند "بوم" را مى شنوید و سپس تامپ،تامپ،تامپ مثل اینکه ماشین شما به سرعت گیر برخورد کرده یا به دست انداز انداخته شده باشد. اما به زودى متوجه پنچرى اتومبیل خود مى شوید.

- چه باید کرد:

کنترل ماشین خود را با تمرکز حفظ کرده و اصلا به مسئله پنچرى فکر نکنید. برخی از رانندگان سر خود را از پنجره خارج کرده و تصور مى کنند که ضربه خورده اند و به طور دقیق چرخ ها را بررسى مى کنند. "بابى لور" مى گوید : اشتباه دیگر ترمز شدید گرفتن است که باعث مى شود کنترل اتومبیل یا وسیله نقلیه خود را از دست بدهید. در عوض با دو دست فرمان را محکم گرفته پا را از روى گاز بردارید تا سرعت اتومبیل به طور طبیعى کم شود.

چراغ هاى اتومبیل را روشن کرده و ببینید وضعیت ترافیک چگونه است و به آرامى تا سرحد امکان اتومبیل را به نقطه امنى دور از جاده هدایت کنید و به آرامى ترمز کرده وقتى که هنگام توقف رسید پیاده شده و موقعیت را ارزیابى کرده و کمک بخواهید. تعویض چرخ نزدیک اتوبان شلوغ خطرناک است به خصوص هنگامى که بچه ها نیز در اتومبیل باشند.

- عوامل بازدارنده:

مراقب پرتاب اشیایى که ممکن است از روى کامیون یا اتومبیل دیگرى بریزند باشید که یکى از دلایل عادى پنچرى است. همیشه در داشبورد اتومبیل خود یک دستگاه اندازه گیرى باد چرخ را داشته باشید و ماهى یک بار لاستیک هاى خود را چک کنید؛ به این ترتیب که یک سکه کوچک را از قسمت سر به میان شیارها یا عاج هاى لاستیک فرو برید ، اگر عاج ها تا ۰/۵ سانتی متر رسید لاستیک شما سالم است و حتى بهتر است یک دستگاه مخصوص این کار خریده و در اتومبیل خود داشته باشید.

۳- فرو رفتن یا افتادن اتومبیل به دریاچه:

در یک روز تعطیل به همراه خانواده به طرف یک جاده ساحلى باریک مى رانید که ناگهان به منظور خوددارى (جلوگیرى) از برخورد با یک شی ، اتومبیل را به شانه جاده هدایت مى کنید که ناگهان اتومبیل شما به نقطه عمیقى از آب فرو مى رود.

- چه باید کرد:

پیش از هرچیز آرامش خود را حفظ کنید و به محض اینکه اتومبیل بى حرکت ایستاد کمربند خود را باز کنید. به عقب اتومبیل خم شده کمربند بچه ها را نیز باز کنید. در اینجا شما نیاز به زمان دارید و باید منتظر شوید تا آن قدر آب وارد اتومبیل شما بشود که فشار آب درون اتومبیل و بیرون آن مساوى شود. 

"بابى لور" توضیح مى دهد: اگر سعى کنید قبل از این مرحله از اتومبیل خارج شوید، فشار آبى که به طرف اتومبیل مى آید به شما فرصت فرار نمى دهد. هنگامى که ورود آب به داخل اتومبیل متوقف شد که نشان دهنده تعادل فشار آب درون و بیرون اتومبیل است مى توانید بگریزید. اگر پنجره شما با دستگیره باز مى شود یکى از آنها را باز کنید و اگر پنجره ها برقى هستند آن را بشکنید. سعى نکنید که شیشه جلوى اتومبیل را بشکنید که احتمالا ضد ضربه هستند. در عوض یکى از پنجره هاى کنارى را با یک وسیله سخت و محکم بشکنید و از اتومبیل خارج شده به سطح آب شنا کنید (بهتر است از یک پانچ فنرى ۵ اینچى که نجارها و مکانیک ها به کار مى برند استفاده کنید و آن را در داشبورد اتومبیل خود داشته باشید).

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.