X
تبلیغات
زولا

تنظیم فشار باد

جمعه 12 آذر 1395

تنظیم فشار باد

1- تنظیم فشار باد تایرها از مهمترین عواملی‌است که رانندگان محترم باید مورد توجه قرار دهند . فشار باد تایرها باید حداقل ماهی یکبار و حتماً قبل از هر سفر طولانی چک شود .
2- فشار باد تایرها باید بر اساس آنچه سازنده خودرو برای تایر استاندارد خودروی مورد نظر تعیین نموده ، تنظیم شود . فشار بادی که روی تایرها نوشته شده ، فشار باد ماکزیمم می‌باشد و مناسب شرایط سرویس نیست . معمولاً میزان باد توصیه شده توسط کارخانه سازنده خودرو در دفترچه راهنمای خودرو و همچنین به‌صورت برچسب در بغل درب طرف راننده یا درب صندوق عقب و یا درب داشبورد ، تعبیه شده است .
3- فشار باد زیاد و فشار باد کم هر دو موجب آسیب رسانیدن به تایر و سایش نامنظم آن می‌شوند . فشار باد کم باعث جابجایی بیش از حد تایر در ناحیه تماس با جاده و در نتیجه سبب تولید حرارت بیش از حد در تایر گردیده که علاوه بر کاهش عمر تایر ، می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای سرنشینان خودرو ایجاد نماید .
4- فشار باد تایرهای خودرو را قبل از حرکت و زمانی که تایرها خنک بوده و دمای آنها مشابه دمای محیط می‌باشند ، تنظیم نمایید . معمولاً پس از رانندگی طولانی ، فشار باد تایرها افزایش می‌یابد . بنابراین در این حالت چنانچه فشار باد تایراز حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید و پس از خنک شدن ،‌مجدداً ً‌فشار باد تایر را کنترل نمایید .
5 - میزانA فشار باد تایر خود را متناسب با باری که خودرو حمل می‌کند تنظیم کنید . از حمل بار بیش از حد مجاز بر روی وسیله نقلیه خودداری نمایید و با افزایش باد بر اساس استاندارد اعلام شده تایر مربوطه ، میزان فشار باد را افزایش دهید . می‌توانید در این مورد با کارخانه سازنده خودرو مشورت نموده یا نظرات اهل فن را جویا شوید.   

شرایط رینگ مصرفی و بالانس تایر و همخوانی نوع تایر با رینگ مصرفی:

1- هنگام انتخاب رینگ به نوع وسیله نقلیه، اندازه و نوع تایر توجه کنید . رینگ مورد نظر حتماً باید با استاندارد وسیله نقلیه و متناسب با نوع تایر انتخاب شود .
2- حرکات غیر عادی اتومبیل از قبیل کشیده شدن به یک جهت و یا لرزش و غیره را جدی بگیرید و در صدد رفع نقص فنی خودرو یا رینگ و یا نا بالانسی تایر اتومبیل خود برآیید .
3- اگر روی دیواره‌ی تایر کلمه تیوبلس (Tubeless) ذکر شده باشد بیانگر این مطلب است که تایر مذکور به شرط آنکه از رینگهای مخصوص تایر تیوبلس ( بدون نیاز به تیوب) ، جهت رینگ کردن استفاده شود احتیاجی به استفاده از تیوب ندارد . چنانچه روی دیواره‌ی تایر کلمه تیوبلس (Tubeless) ذکر نشده باشد بیانگر این مطلب است که تایر مذکور حتماً باید با استفاده از تیوب ، رینگ شده و آماده استفاده گردد . به این نوع تایرها تیوب تایپ (Tube type) می‌گویند .
4- عدم استفاده از تیوب هنگام رینگ کردن تایرهای تیوب تایپ (Tube type) عواقب خطرناک و جبران ناپذیری را برای مصرف کننده ، به دنبال خواهد داشت .
5- از رینگ‌های زنگ زده ، پوسیده ،‌تابدار و جوشکاری شده مطلقاً‌استفاده نکنید .
6- درصورت استفاده از تایر تیوبلس دقت کنید لبه‌های رینگ(محل نشیمنگاه طوقه(بید) تایر) سالم باشد .
7- از هرگونه تغییرات بر روی رینگ مانند : جوشکاری ،‌ساج انداختن ، سنگ زنی و ... خودداری نمایید .
8- سوراخ‌های پیچ بر روی سطح کروی شکل حالت واشر فنری دارند . لذا از رینگ‌هایی که سطح کروی سوراخ‌های پیچ آن به هر دلیل صاف شده‌است استفاده ننمایید .
9- هنگام نصب تایر بر روی رینگ‌های آهنی اگر رنگ محل نصب طوقه تایر روی رینگ از بین رفته باشد و احتمال زنگ زدگی وجود داشته باشد ،‌بهتر است از زدن آب و آب صابون به طوقه تایر پرهیز نمود . این امر سبب کاهش زنگ زدگی سطح داخلی رینگ شده و استحکام رینگ حفظ می‌گردد.
10- تایرهای روی یک محور خودرو باید از یک اندازه و از یک نوع ( هردو بایاس یا هردو رادیال) و حتی از یک مارک و یک طرح آج باشند تا بهترین قابلیت رانندگی را برای شما فراهم نمایند . نوع رینگ‌های بکار رفته روی یک محور نیز می‌باید کاملاً یکسان باشند .
11- مجموعه تایر و رینگ مورد استفاده در خودرو را حتماً‌بالانس دینامیک نمایید .

بازرسی تایرها:

1- عمق آج تایرهای خود را مرتباً کنترل نمایید . توجه داشته باشید قبل از آنکه تایر کاملاً صاف گردد باید آن را از زیر خودرو خارج نموده و تایر نو جایگزین نمایید .
2- سنگ‌ها و یا سایر اشیاء خارجی می‌توانند موجب آسیب رساندن به تایر گردند . اشیاء خارجی را از سطح تایر خارج نمایید .
3- به منظور حفظ ایمنی خود حتماً جداره‌های خارجی و داخلی تایر را دقیقاً بررسی نمایید تا از نداشتن پارگی و زدگی در آن مطمئن گردید .
4- تایرهایی که کناره آن‌ها از حالت طبیعی خارج شده و یا آسیب دیده‌اند می‌توانند خطرناک باشند . درصورت برخورد با چنین نقصی فوراً تایر را تعویض نمایید .5- تایر نخ‌زده به هیچ وجه قابل اطمینان نیست . زمانی که تایر نخ‌زده شد ، به منظور حفظ جان خود و ایمنی خودرو آن را به سرعت تعویض نمایید.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.