X
تبلیغات
زولا

آمادگی برای مسافرت

جمعه 12 آذر 1395
آمادگی برای مسافرت

مسافرت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام سفر های درون جاده ای برای خودروتان مشکلی بوجود آید و شما توانایی لازم برای تعمیر آن را نداشته باشید و از لحاظ مسافتی با تعمیر گاه فاصله ی زیادی داشته و باید خودتان مشکلتان را به تنهایی حل کنید؟!
در کل در زمان تعطیلات عید و تابستان فرصت های مناسبی برای رفتن به سفر وجود دارد و عده ی بیشتری از مردم این فرصت ها را غنیمت شمرده و به مسافرت می روند.حال آن که اگر قصد مسافرت با اتومبیل خود را داشته باشید و قبل از شروع سفر از چک کردن اجزای اتومبیل خود غفلت نموده اید ممکن است سفری تلخ را برای خود آغاز کرده اید به همین دلیل بهتر است توصیه های ما را برای شروع یک مسافرت شیرین به خاطر بسپارید تا مسافرتی مطمئن و خوب را در پیش داشته باشید.
در این توصیه های ما نحوه تعویض سرسیلندر و یا باز کردن میل گاردن را توضیح ندادیم ولی هشدار هایی کاربردی و ساده را به شما می گوییم که اگر آنها را در نظر داشته باشید مطمئنا سفر خوبی را در پیش خواهید داشت.
1-بهتر است قبل از شروع سفر لیستی از اجزای خودروتان را که از دید شما نیاز به تعمیر دارند تهیه کنید و به ترتیب آنها را بازدید کنید و اگر توانایی تعمیر آنها را دارید کار های لازم را انجام دهید.مهمترین کارهای یک اتومبیل تست تسمه پروانه و کولر و تایم ،باد لاستیک ها،ترمزها،برف پاک
تعمیرات پراید کن،چک کردن روغن ترمز و رادیاتور، بررسی چراغ های اتومبیل از قبیل چراغ جلو و راهنما است.
اگر از تعمیر موارد نام برده ی بالا سر رشته ندارید یک کتاب راهنمای تعمیر خودرو تهیه کنید .
در صورتی که خودروی شما پراید می باشد پیشنهاد می کنیم با تهیه مجموعه ی آموزش پراید تعمیرکار پراید خود باشید.
 
و قبل از این که دست به کار تعمیر اتومبیل شدید یک بار تمام مراحل تعمیرات درون کتاب را بررسی نموده تا هنگام تعمیر به مشکل بر نخورید.
2-همیشه پیشگیری بهتر از درمان است این اصل می گوید قبل از اینکه خراب شود تعمیرش کن.
سعی کنید هموار روغن موتور خود را بررسی نموده و پش از طی گذراندن 4 الی 5 هزار کیلوتر مسافت آنرا عوض کنید یا این که از روغن هایی استفاده نمایید که قابلیت استفاده در مسافت های بیشتری را داشته باشد. توجه داشته باشید که زمان تعویض روغن موتور را می توان از روی کیلومتر شمار اتومبیل مشاهده کرد اگر دیدید اعداد شمارشگر به اعداد گفته شده نزدیک می باشد حتما به فکر تعویض روغن موتور باشید و آنرا جدی بگیرید.
3- سعی داشته علاوه بر بررسی روغن موتور،روغن گیربکس و دیگر روغن های اتومبیل خود را چک نمایید همچنین محور های اتومبیل خود را هم روغن کاری نموده تا خودرو شما روانتر کار کند و برای دریافت میزان مورد نیاز از روغن که می خواهید برای اتومبیل استفاده کنید می توانید به دفترچه راهنمای اتومبیل مراجعه نموده و طبق آن عمل نمایید.
4- هنگامی که کاپوت اتومبیل را بالا زدید تصور نکنید که همه چیز رو به راه است ابتدا شلنگ رادیاتور را بررسی کنید با توجه به دمای رادیاتور این دسته از شلنگ ها تا حدود 10 سال دوام می آورند و سعی کنید تمام نقاط اتصال شیلنگ به موتور نگاهی دقیق بیندازید.
آماده کردن اتومبیل برای سفر
5- مهمترین چیزی که باید به آن توجه داشت تسمه اتومبیل می باشد ابتدا آنرا برگردانید و میزان صاف بودن آنرا بررسی کنید اگر مشاهده کردید که تسمه ناهموار و صاف می باشد حتما آنرا تعویض نمایید.اتومبیل های جدید و صفر کیلومتر اکثرا یک تشمه دارند ولی اگر اتومبیل شما قدیمی است باید از درست کار کردن ها مطلع شوید حدودا اتومبیل های جدید 4500 کیلومتر حرکت نیازی به تعویض تسمه ندارند.
6- اگر در فصل های سرد پاییزی و زمستان قصد مسافرت دارید سعی کنید از به همراه داشتن زنجیر چرخ و سالم بودن برف پاک کن و چراغ های مه شکن اطمینان کافی حاصل نمایید.
7- ودر آخر به مهمترین بخش بک اتومبیل یعنی لاستیک رسیدیم به دلیل این که لاستیک محل اتصال خودرو به زمین است حتما سعی کنید باد لاستیک را دقیق تنظیم نموده و از سالم بودن لاستیک زاپاس خود مطمئن باشید زیرا اگر باد تایر تنظیم نباشد مصرف سوخت اتومبیل بالا رفته مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد
چندین توصیه ی مهم قبل از شروع سفر:

مسافرت در جاده

 1- اگر قصد مسافر در شب را دارید سعی کنید پیش از سفر خوب بخوابید و یا اینکه هر دو ساعت یک بار توقف نموده و استراحت نمایید.
2- سعی کنید قبل از سفر از رخداد های جاده و هوا با خبر شوید و به توصیه های جاده ای پلیس توجه کنید.
3- به هیچ وجه در هنگام رانندگی با سرنشینان بحث و شوخی نکنید و استفاده از تلفن همراه و خوردن و … عملی خطرناک برای راننده و سرنشینان آن می باشد.
4- یک از الزامات سفری مطمئن،بستن کمربند ایمنی و رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی می باشد.
5- دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است این جمله بیانگر این است که بهتر است به آرامی رانندگی نموده و از مناظر اطراف لذت برده و رانندگی بدون ترس و استرس را تجربه کنید.
5- اگر فرزند خردسال به همراه خود دارید سعی کنید صندلی نگهدارنده خردسال تعبیه کنید.
6- در هنگام رانندگی به توصیه هایی که در کنار جاده ها قرار دارند توجه کنید و سرعتی مطمئن در دستور کار قرار دهید
7- اگر نور خورشید شما را اذیت می کند از آفتابگیر ، سایبان و عینک آفتابی  استفاده نمایید.
8- ابزار ضروری را فراموش نکنید سیم اتصال باتری به باتری،جعبه کمک های اولیه، چراغ قوه،تابلوی مثلثی،جعبه ابزار کامل،کپسول آتش نشانی و غیره را با خود به همراه داشته باشید.
9- آب اضافی برای رادیاتور هم به همراه داشته باشید.
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.