X
تبلیغات
زولا

لغتنامه کامل خودرو

چهارشنبه 24 آذر 1395
لغتنامه کامل خودرو

با سلام خدمت دوستان عزیز و گرامی:

برای اینکه مطالب وبلاگ زیاد یکنواخت نشه امروز دیگه در مورد مشخصات فنی ماشین ها پست نمیذارم.

مطلب امروز شامل توضیح تمامی اصطلاحات در مورد ماشین میشه...

A4WD :
Four wheel drive سیستم انتقال قدرت به 4 چرخ

16V :
16 valve , موتور 16 سوپاپ (مثلا در موتور 4 سیلندر برای هر سیلندر 4 سوپاپ در سر سیلندر باشد که موتورهای DOHC , SOHC نیز از این دسته هستند)

1 DIN :
1,12 sae

1 KW :
1,34 ece

1 KW :
1,35 PSdin

ستون A :
ستون واقع در جلوی بدنه اتومبیل که سقف روی این ستون است و داخل آن عناصر ایمنی غیر فعال تعبیه شده اند.

ABAT-VENT :
شیشه جلوی اتومبیلهای Speedster با ارتفاع کم و احتمالا با بر آمدگی باد شکن

ABAXIAL :
ساختمان خارج محور

ABC :
Active Body Control. سیستم هیدرو الکترونیکی مرسدس بنز که جلوی خوابیدن بدنه اتومبیل به چپ و راست و جلو و عقب را میگیرد. (در پیچها و هنگام ترمز این سیستم کمک بسیاری به پایداری اتومبیل دارد)

ABS :
Anti Blocker System. سیستم الکترونیکی که توسط سنسورهایی قفل شدن چرخها را در هنگام ترمزهای شدید و ترمز روی سطوح لغزنده از قبل پیش بینی کرده و با شل و سفت کردن ترمز ها در صدمهای ثانیه ( مثلا 60 بار در ثانیه) باعث میشود چرخها قفل نکرده و حداکثر چسبندگی را داشته باشند و بدین ترتیب در سختترین شرایط نیزکنترل اتومبیل در دست راننده باشد.به کمک این سیستم حتی در ترمزهای شدید و آنی اتومبیل قابلیت فرمان پذیری و توقف سریعتری دارد و امروزه بسیاری از تولید کنندگان اتومبیل آنرا به صورت استاندارد روی محصولات خود ارائه میدهند و بعضی نیز با درخواست مشتری آنرا روی اتومبیل نصب میکنند.

AC :
air condition ایرکاندیش , کولر. شبیه به یخچال کار میکند ,توسط یک کمپرسور ماده گازی تحت فشار قرار گرفته و با گرم شدن تبدیل به مایع شده و سپس سرد میشود. بعد از بخار شدن سریع خنک میشود.برای به کار انداختن کمپرسور مصرف سوخت اتومبیل کمی افزایش میابد.
  
ACC :
Adaptive Cruise Control سیستم که فاصله و سرعت اتومبیل را با اتومبیلهای دیگر تنظیم میکند.این سیستم مانع تاثیر گذاری منفی وسایل نقلیه سنگین بر ایمنی جاده و ترافیک میشود. DaimlerChrysler سیستم دیگری را پیشرفت داده که حتی فاصله اتومبیل را با خطوط جاده تنظیم میکند.

ACEA :
اتحادیه تولید کنندگان اتومبیل اروپا. بزرگترین کار این اتحادیه تعیین یک استاندارد برای روغنهای موتور و آسایش رانندگان در پمپ بنزینها بود.

ADB :
Automatische Differantial Bremse. نوع الکترونیکی دیفرانسیلهای قفل دار

ADEZYON :
نیروئی که باعث به هم چسبیدن مایعات و یا مواد به هم میشود.

AERODINAMIK :
علم جریان هوا یا همان علم باد که اهمیت زیادی در طراحی یک اتومبیل دارد. زیرا با مقاومت کمتر بدنه اتومبیل در برابر هوا مصرف بنزین نیز کاهش میابد.بهترین مقدار مقاومت در برابر هوا برای اتومبیلهای سواری cw=0,26 میباشد. آیرودینامیک نامناسب اتومبیلهای SUV میتواند تا 0.45 باشد.

AFS :
Active Fahrwerks Stabilierung. در اصل همان کار ABC را انجام میدهد.این سیستم در Citroen Xantia Active مورد استفاده قرار گرفته است.

AIRBAG :
کیسه هوا. در برخوردها و تصادفات حداکثر محافظت و ایمنی را برای سرنشینان تامین میکند.
وقتی تصادف روی میدهد با اعلام سنسورها کیسه های هوا باز شده و جلوی وارد آمدن ضربات ناشی از تصادف را به سرنشینان می گیرند.

Air Filter :
فیلتر هوا. با عبور هوای ورودی به موتور از داخل این فیلتر که معمولا از جنس کاغذ مخصوصی ساخته شده جلوی ورود ذرات و گرد و خاک به موتور گرفته میشود تا تحت اثر این ذرات در موتور ساییدگی ایجاد نشود و همچنین حرارت هوای ورودی تنظیم میشود و صدای مکش هوا نیز تا حد زیادی کاهش میابد.

Air Flow Meter :
در داخل هواکش دریچه ای وجود دارد که به نسبت شدت جریان هوا باز و بسته میشود و ECU نیز متناسب با این میزان پاشش سوخت را مشخص میکند.

AQUA PLANNING :
عبور اتومبیل از آب بطوری که لاستیکها با زمین تماس نداشته باشند و آب از زیر پروفیل لاستیک خارج نشده بلکه به اطراف پخش شود.

Acceleration :
شتاب. گاز دادن

Active Safety :
تمام اجزایی و تجهیزاتی که به صورت همیشه فعال ایمنی اتومبیل را بالا میبرند. مانند ABS , ESP , لاستیکها , ترمزها , شکل آیرودینامیک اتومبیل و ...

ALB :
Anti Lock Brakes. نوع ساده و اولیه سیستم ABS. سیستم ترمزی که در هنگام کشیده شدن لاستیکها بر روی زمین با ریتم مشخصی ترمزها را گرفته و ول میکند.

AMPERMETR :
ابزار اندازه گیری و نشان دهنده میزان جریان ورودی و خروجی باطری.

Anti Freez :
ضد یخ. مایعی که از 50% گلیکول و 50% آب تشکیل شده.در هوای سرد آب داخل رادیاتور یخ زده و به سیستم خنک کننده آسیب برساند.با اضافه کردن ضد یخ به آب رادیاتور میتوان از یخ زدگی جلوگیری کرد.درضمن مانع ایجاد زنگ و رسوب در داخل رادیاتور و سیستم خنک کننده موتور میشود.

ASC+T :
Automatische Stabilitats Control+Traktion. سیستم که از سوی BMW مورد استفاده قرار گرفته و وضعیت چرخهای عقب را به طور دائم تحت نظر دارد.وقتی چرخهای عقب بلغزند یا چسبندگی خود را از دست بدهند سیستم ASC+T عمل کرده و ترمزها و موتور را به نحوی کنترل میکند که اتومبیل از مسیر خارج نشود.

ASR :
Anti-Schlupf-Regelung و یا Anti Slip Regulationسیستم کنترل آنتی پاتیناژ.سیستم که جلوی هرز گردی چرخهای محرک را میگیرد و بدین ترتیب باعث حفظ پایداری میشود.این سیستم به دو نحو میتواند کار کند : یا به صورت الکترونیکی قدرت موتور را کاهش میدهد و یا بر روی چرخی که هرز گردی میکند ترمز اعمال میکند.ASR نام مخفف این سیستم است که از سوی مرسدس بنز مورد استفاده قرار میگیرد و و برایTraction Control از سوی تولید کنندگان مختلف نامهای مختلفی استفاده میشود.مانند ETC , TC و TSC.

ATF :
روغن گیرباکس اتوماتیک.برای فرمان هیدرولیک نیز میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

AWD :
All Wheel Drive نام مخفف اتومبیلهای چهار چرخ محرک ( 4 چرخ محرک به صورت دائم و در تمام سرعتها)

AWS :
All Wheel Steering. سیستمی که فرمان میتواند هر 4 چرخ را یک جا کنترل کند.

AUTODIMMING :
شکست نور توسط آینه داخل اتومبیل. که با سیاهتر شدن آینه و پخش نور , نور بالای اتومبیل عقبی باعث ناراحتی و کاهش دید و مزاحمت راننده اتومبیل جلویی نمیشود.


BBAS :
سیستمی که در ترمزهای آنی فشار داخل هیدرولیک ترمز را زیاد کرده و باعث پخش یکسان قدرت ترمز به چرخها میشود

benzene :
بنزین.هیدرو کربنی که از نفت خام بدست می آید و در اتومبیلهای با موتور بنزینی به عنوان سوخت مورد استفاده قرار میگیرد و بفرمولC6H6

BI-LITRONIC :
نام اختصاری چراغهای Xenon تولید شده توسط BOSCH .

BI-XENON :
امروزه چراغهای BI-XENON پیشرفته ترین و قویترین نوع چراغ هستند.در این چراغها برای نور پائین و بالا 2 چراغ جدا استفاده میشود.چون طول موج و به عبارتی رنگ این چراغها شبیه نور خورشید است در شب باعث نارحتی چشم سایر رانندگان نمیشود و بازتاب را به حداقل میرساند.
نوری که از داخل گاز XENON عبور میکند توسط لنز متحرک 70 میلی متری بازتاب شده و تاثیر نور بالا را ایجاد میکند.

BLOW-BY :
نام گازهایی که در زمان احتراق به پیستونها میروند.

Brake Disk Wiping :
پاک کننده دیسک ترمز. در هنگام بارش شدید باران روی دیسک را یک لایه نازک آب میگیرد , این سیستم با ایجاد تماس بسیار خفیف لنت ترمز با دیسک با فواصل زمانی مشخص سطح دیسک را تمیز میکند.بدین ترتیب هنگام ترمز کردن تاخیری در عکس العمل ترمز ایجاد نمیشود.

BOXER MOTOR :
موتور باکسر. موتوری که سیلندرهای آن در یک راستا یعنی با زاویه 180 درجه باشند. میتوان آنرا موتور V شکل با زاویه 180 درجه نامید.


CCAN :
Controller Area Network. شبکه رابط بین سیستم مرکزی کنترل اتومبیل (ECU) و سیستم کنترل محیطی اتومبیل (ABS , AIRBAG , کولر ....)

CABRIO :
اتومبیلهایی که 2+2 نفر ظرفبت سرنشین داشته و سقف اتومبیل باز شونده باشد.

Catalyzetor :
یکی از قطعات اگزوز که میزان گازهای آلوده کننده محیط زیست را کاهش میدهد.

CBC :
Cornering Brake Control. سیستمی که همرا ESP کار میکند و در بسیاری از اتومبیلهای BMW مورد استفاده است و جزو سیستمهای ایمنی فعال محسوب میشود. وظیفه CBC حفظ پایداری اتومبیل در هنگام ترمز در پیچ است. چون در پیچ سرعت چرخهای داخل و خارج پیچ با هم متفاوت هستند پس باید فشار ترمز این چرخها هم تفاوت داشته باشد. CBC توسط سنسورهای مربوطه سرعت هر چرخ را محاسبه کرده و میزان فشار ترمز را برای هر چرخ مشخص میکند.

CC :
Cubic Centimetre. سانتی متر مکعب. حجم موتور اتومبیلها با این واحد بیان میشود. حجم موتور مساحت بین بالاترین نقطه حرکت پیستون (محل قرار گیری سوپاپها) و پایینترین نقطه حرکت پیستون ( پایین سیلندر) در داخل سیلندر است. 1CC برابر 16 Cubic Inch (اینچ مکعب) است.

CDI :
کمپانی Daimler-Chrysler اتومبیلهای دیزل مرسدس بنز را به این نام میخواند.CDI محفف Common Rail Diesel Injection System است.

Ceramic :
ماده ای سبک است که در برخی اتومبیلها مانند Porsche Turbo و Mercedes CL 55 AMG برای ساخت دیسکهای ترمز مورد استفاده قرار گرفته است.از مزایای دیسکهای سرامیکی مقاومت آنها در برابر ساییدگی است که حدودا 300000 کیلومتر عمر میکنند و همچنین نسبت به دیسکهای معمولی 60 درصد سبکتر هستند.

clutch :
تفاوت مشخص بین گیرباکسهای اتوماتیک و دستی (manual) در کلاچ است.کلاچ اتصالی قابل جدا سازی و رابط انتقال قدرت بین موتور و گیر باکس است.برای حرکت اولیه اتومبیل ابتدا کلاچ گشتاوری را که از موتور میگیرد را به شفت اصلی گیرباکس (که به صورت استاتیک ثابت است) میرساند.همچنین در زمان تعویض دنده ها انتقال نیرو باید قطع شود که کلاچ انجام میگیرد.

compressor :
کاری شبیه توربو انجام میدهد ولی قدرت خود را از موتور میگیرد.پمپی که هوا یا مایع کولر را فشرده میکند.Jaguar , مرسدس و سایر تولید کننده گان برای افزایش قدرت از کمپرسور استفاده میکنند.موتور برای به کار انداخت کمپرسور کمی بیشتر سوخت مصرف میکند.

COUPE :
اتومبیلهایی که بین ستون A و C سقف فلزی دارند و فضایی برای تعداد 2+2 نفر سرنشین داردن .در بعضی از این نوع اتومبیلها ظرفیت سرنشین بیشتر است.

Cryogen Tank :
تا منفی 253 درجه سانتیگراد از هیدروژن مایع محافظت میکند.باید خیلی خوب عایق بندی شده باشد در غیر اینصورت در یک روز به میزان 2 درصد ظرفیت مخزن, سوخت کاهش میابد.

CRS :
.Common Rail System برای موتورهای دیزل ساخته شده و سیستمی است که با فشار بیشتری پاشش میکند .و تفاوت اصلی آن با سایر سیستمها اینست که عملیات ایجاد فشار و پاشش جدا از هم انجام میشود. این سیستم باعث کارکرد بهتر و مرتب و کارایی بیشتر و کاهش صدای موتورهای دیزل میشود.

CO :
گاز مونو اکسید کربن که در هنگام احتراق ناقص سوخت ایجاد شده و گازی مضرر است.

CRUISE CONTROL :
سیستم ثابت کننده سرعت

Cubic Inch :
اینچ مکعب. یک Cubic Inch برابر 16.3870641 سانتی متر مکعب(CC) است. این واحد در گذشته برای اندازه گیری حجم موتور توسط انگلیس و آمریکا استفاده میشد.

CVT :
Constantly Variable Transmission. گیرباکس با نسبت متغییر. این گیرباکس در دهه 50 توسط یک هلندی به نام Van Doorne ساخته شد. در این گیرباکسها فقط یک نسبت شروع و پایان وجود دارد که وابسته به دور موتور و سرعت اتومبیل متغییر است.

CVVT :
Continuously Variable Valve Timing, تکنولوژی زمان متغییر سوپاپ. Volvo, Kia و Hyundai این سیستم را به این نام معرفی میکنند.این سیستم توسط کمپانی های مختلف با اسامی متفاوت مورد استفاده قرار گرفته و استفاده از آن تا حد زیادی مرسوم شده و گسترش یافته است.این سیستم کنترل موتور , زمان باز شدن سوپاپها را با توجه به سرعت و میزان بار اتومبیل تغییر میدهد و بدین ترتیب کارایی موتور را بالا برده و میزان گازهای مضررخروجی از اگزوز را کاهش میدهد.

CW :
ضریب اصطکاک(مقاومت) در برابر هوا. میزان مقاومت اتومبیل در برابر هوا.

cylinder :
سیلندر مهمترین قسمت موتور است که داخل آنها پیستونها قرار میگیرند و محفظه احتراق را به وجود می آورند.

DD4 :
نام اختصاری موتورهای 4 سیلندر بنزینی تویوتا.

D4D :
نام اختصاری موتورهای 4 سیلندر دیزل تویوتا.

DATENBUS :
تمام قسمتهای الکترونیک به هم وصل شده و از یک مرکز دستور میگیرند.از این فن آوری در مرسدس بنز CL نیز استفاده شده است.

DE DION SYSTEM :
در سیستم DE DION اکسل ثابت و کمک فنر مستقل به صورت پیچیده ای به هم وصل میشوند.
(توضیح نمیتونم بدم چون چیز خاصی نمیدونم)

Detention :
به کارکرد نامنظم موتور (نا منظم شدن احتراق) بعد از احتراق ترکیب سوختی توسط جرقه شمع گفته میشود.

deflector :
به قطعات پلاستیکی یا فلزی گفته میشود که در اتومبیلهای سواری دور چرخها و در وسایل باری سنگین روی کابین راننده و روی قسمت بالای درها برای بهبود آیرودینامیک و سهولت عبور جریان هوا قرار داده شده اند.

DI :
Direct Injection. تزریق مستقیم سوخت در موتورهای دیزل و بنزینی برای انجام احتراق بهتر. یکی از مشکلات موتورهای دیزل صدایی است که در زمان احتراق ایجاد میشود و Audi با استفاده از این روش ترکیب هوا و سوخت بهتری تولید کرد و تا حدی مشکل صدا را برطرف کرد.

differential :
دیفرانسیل. سرعت چرخش چرخها را متعادل میکند به خصوص در پیچها که سرعت چرخهای داخل و خارج پیچ با هم تفاوت دارند.

differential lock :
قفل دیفرانسیل. هنگام از دست دادن چسبندگی یکی از چرخهای محرک جلوی هرز گردی آن چرخ را گرفته و باعث بهبود پایداری و همچنین چسبندگی بیشتر میشود.متداولتربن نوع آن قفل دیفرانسیل مرکزی است که اگر یک چرخ دچار هرز گردی شود از چرخهای جلو یا عقب حرکت ادامه پیدا میکند.

DIN :
(Deutsches Institut für normung) استاندارد اندازه گیری آلمان. 1DIN= 1.12 SAE

Dynamometr :
داینامو متر , وسیله ای که قدرت موتور را اندازه میگیرد.

Distributor :
دلکو , یکی از قطعات سیستم برقی که جریان برق با ولتاژ بالا را به صورت تنظیم شده به شمعها میفرستد.

DTR :
مخفف دیسترونیک ( DISTRONIC و یا DYSTRONIC ).سیستم رادار هوشمند کنترل کننده فاصله که توسط مرسدس بنز ساخته شده. این سیستم الکترونیکی توسط یک رادار فاصله را تا اتومبیل جلویی محاسبه میکند و چنانچه این فاصله تا حد خطرناکی کم شود با کاهش نیروی موتور و یا حتی ترمز کردن سرعت را کم کرده و فاصله را افزایش میدهد.

DOT :
کد استانداردی که از سوی اداره حمل و نقل آمریکا (Departmant of US Tarnsportation) برای روغن ترمزهای هیدرولیک تعیین شده است.در بازار سه نوع روغن ترمز DOT3, DOT4, DOT5 وجود دارد. شماره DOT بزرگتر نشان دهنده بیشتر بودن دمای جوش روغن ترمز و در نتیجه کیفیت بهتر آن است.

DOHC :
Double Over Head Camshaft موتوری که در بالا دو میل بادامک داشته باشد.

DSC :
نام سیستم ESP ( سیستم پایداری الکترونیکی) در BMW.

DSP :
Dynamic Shift program گیرباکس اتوماتیک هوشمندی که تعویض دنده متناسب با نحوه رانندگی انجام میگیرد (سرعت و اسپرتی و یا کنفورم و مصرف سوخت کم)

DSTC :
Dynamic Stability and Traction Control. این سیستم همراه با سیستمهای ESP (پایداری الکترونیکی) و ASR ( آنتی پاتیناژ یا همان ضد هرز گردی) کار میکند و volvo آنرا DSTC نامیده است.

DUMMY :
ماکتهای انسانی از جنس پلاستیک که در تستهای تصادف مورد استفاده هستند. بر روی این ماکتها سنسورهای متعددی قرار گرفته و بدین ترتیب میزان و نقاط آسیب احتمالی انسانها در تصادفات واقعی محاسبه میشود.

EEBD-EBV :
سیستم الکترونیکی تقسیم نیروی ترمز. EBD مکملی برای ترمزهای مجهز به سیستم ABS به شمار میرود و در هنگام ترمز با تقسیم نیروی وزن تعادل اتومبیل را حفظ کرده و جلوی انحراف اتومبیل را میگیرد.

ECE :
Economic Commission for Europe

ECOTEC :
موتور ساخته شده توسط OPEL که به معنی اقتصادی , اکولوژی (محیط زیست) و تکنولوژی است.

EDC :
Electronic Diesel Control , سیستم کنترل موتورهای دیزل انژکتوری.

EDLS :
قفل الکترونیکی دیفرانسیل.

E-gaz :
ارتباط الکترونیکی بین موتور و پدال گاز ( بدون سیم).

EHB :
سیستم ترمز الکترونیکی , تحقیقات روی این سیستم ادامه دارد.

EMV :
چگونگی عملکرد سیستم برق خودرو در محیط های الکترو مغناطیسی . عملکرد واقعی سیستم برق خودرو در محیطهای برق فشار قوی تست میشود.

EPS :
Elektro Power Steering. سیستم فرمان هیدرولیک با موتور الکتریکی.

EON :
Enhanced Other Network , تبادل اطلاعات ترافیکی

ESP :
Electronic Stability Program. سیستم پایداری الکترونیکی (و یا بهتر از آن سیستم ضد ناپایداری که جلوی از کنترل خارج شدن اتومبیل را میگیرد) . اساس کار این سیستم اینست که از سیستم ترمز ABS برای کنترل و هدایت اتومبیل استفاده شود. سیستمهای آنتی بلوکه ABS)) و سیستم آنتی پاتیناژ (TSC ضد هرزگردی) در زمینهای لغزنده ابزارهای سیستم ESP هستند.سنسوری که به فرمان متصل شده هماهنگی بین میزان چرخش فرمان و جهت حرکت اتومبیل را کنترل میکند و در صورت عدم تناسب , ESP سریع وارد عمل شده و ابتدا میزان انتقال نیروی موتور به چرخها را کاهش میدهد.اگر باز هم اتومبیل متناسب با زاویه فرمان حرکت نکند و یا به عبارتی اتومبیل تحت کنترل راننده نباشد یه صورت مستقل از هم روی چرخها ترمز اعمال میشود. این عمل تا زمانی که اتومبیل تحت کنترل راننده در آید و در مسیر دلخواه راننده حرکت کند ادامه می یابد.هنگامی که راننده با سرعت و فراتر از لیمیتهای اتومبیل اقدام به پیچیدن کند این سیستم تا حد چشم گیری جلوی understeer و یا oversteer شدن اتومبیل را میگیرد و در هنگام ترمزهای شدید و شرایط مختلف نیز باعث توقف سریعتر اتومبیل میشود.

ETC :
Electronic Traction control

ETS :
Electronic Stability System که با ASR رابطه دارد.

EURO NCAP :
مخفف European New Car Assessment Programme که در سال 1997 تاسیس شد.موسسه ای که بر روی بسیاری از اتومبیلهای تولید شده در اروپا تستهای تصادف انجام میدهد و با توجه به نتایج تست تصادف به اتومبیل امتیاز ستاره داده میشود. در حال حاضر حداکثر امتیاز 5 ستاره است. ( این تست ها شامل تست تصادف از جلو , تصادف از پهلو و ... هستند)

FFACE LIFT :
زیبا سازی ظاهری اتومبیل (رفع اشکالات طراحی بدنه)

FADING :
(داغ کردن ترمزها) تضعیف عملکرد ترمز اتومبیل در نتیجه داغ شدن لنتها و دیسکهای ترمز . مشکلاتی مانند , ضرورت محکم تر فشار دادن پدال ترمز و تضعیف عملکرد ترمز نیز در این وضعیت به وجود می آید.

FAN :
به طور متوسط 70% سوخت مورد استفاده موتور تبدیل به گرما میشود. وظیفه خنک کردن موتور نیز همراه سیستم خنک کننده آبی با FAN (پروانه) است. آب حرارت موتور را جذب کرده و حرارت خود آب بالا میرود. این آب وقتی از داخل رادیاتوری که در جلوی اتومبیل است عبور میکند خنک میشود. اگر حرارت آب بیش از حد مجاز بالا رود ترموستات FAN را که روی رادیاتور نصب شده به کار می اندازد تا حرارت پائین آید.

FIS :
نمایشگر اطلاعات. اطلاعاتی مانند مسافت پیموده شده , متوسط سرعت , میزان مصرف سوخت و دمای بیرونی را نمایش میدهد.

FLOATING CAR DATA :
اطلاعاتی که از اتومبیل در حال حرکت فرستاده میشود.

FPS :
سیستم جلوگیری از آتش سوزی در اتومبیل.

FSI :
موتورهای direct injection (پاشش مستقیم سوخت) تولیدی توسط گروه Volkswagen. بزرگترین آوانتاژ این موتورها در مقایسه با موتورهای با حجم یکسان مصرف سوخت کمتر و قدرت بیشتری دارند.

GGaz Generator :
وسیله ای که AIR BAG (کیسه های هوا) را در دهم ثانیه باز میکند.

generator :
مولد برق و شارژ کننده باطری اتومبیل.استفاده از باطری های 12 ولت در اتومبیلها مرسوم است و با افزایش احتیاجات در برخی از اتومبیلهای تولید سری از باطری های 42 ولتی نیز استفاده میشود.

GDI :
موتورهای Direct Injection میتسوبیشی.

GPS :
Global Positioning System سیستم موقعیت یاب جهانی.کامپیوتری که در داخل اتومبیل است با ماهواره ارتباط برقرار کرده و موقعیت و محل اتومبیل مشخص میکند و توسط نقشه موجود در حافظه این سیستم راننده را به محل مورد نظر هدایت میکند.

GRIP :
چسبندگی و یا گیرش جاده.

GT :
مخفف لغات ایتالیایی Gran Turismo (تور بزرگ) میباشد.در اصل این اصطلاح برای اتومبیلهای سدان با خصوصیات اسپورتی بکار میرود.

HHALDEX :
موسسه ای که با تولید سیستمهای ترمز و کمک فنر های خود کسب شهرت کرده و ریشه سوئدی دارد.

HARDTOP :
اتومبیلهایی که سقف فلزی داشته و ستون B ندارند به این نام خوانده میشوند.چنانچه یک اتومبیل HARDTOP سقفی قابل جدا کردن و یا تا شونده داشته باشد شکلی مانند cabrio بدست می آورد.

HATCHBACK :
اتومبیلی که صندوق با شیشه عقب یکپارچه باشد و روی آن چراغهای Stop قرار گرفته باشد.

HC :
مخفف هیدرو کربن ها. برای جلوگیری از تولید گازهای مضر توسط کاتالیزاتور تمیز میشوند.

HDC :
Hill Descent Control کنترل حرکت در سرازیری. HDC معمولا از تجهیزات اتومبیلهای 4WD است. در پائین آمدن از سرازیری ها سرعت را ثابت میکند و بدین ترتیب بدون احتیاج به ترمز میتوان سرازیری های طولانی را طی کرد.

HDI :
High Pressure Direct Injection ( پاشش مستقیم با فشار بالا) نوعی موتور دیزلی که از سوی پژو و سیتروئن با همکاری فورد ساخته شده. این موتورها از تکنولوژی railcommon استفاده میکنند و مصرف سوخت و آلودگی کمتری دارند.

Horse Power :
اسب بخار. واحد اندازه گیری قدرت تولیدی توسط موتور. هر اسب بخار برابر 0.7457 کیلو وات است.

HYBRID :
اتومبیلهایی که دو پیشرانه داشته باشند و این نام بیشتر برای اتومبیلهایی که یک موتور درون سوز (بنزینی یا دیزلی) و یک موتور برقی(که انرژی خود را از باطری های مربوطه میگیرد) دارند استفاده میشود. تا سرعت مشخصی فقط موتور برقی کار میکند و بعد از یک سرعت مشخص برای افزایش قدرت موتور درون سوز نیز شروع به کار میکند.هدف از تولید این نوع اتومبیلها مصرف سوخت کم و حداقل آلودگی محیط زیست است.

HYDROPNOMATIK :
استفاده از بازوهای هیدرولیکی کمک فنر یه جای بازوهای فلزی که تنها از سوی سیتروئن استفاده میشود (همانند xantia).

HILL HOLD CONTROL :
این سیستم در هنگام حرکت در سربالایی جلوی حرکت اتومبیل به عقب را میگیرد.در این سیستم ترمزها بصورت اتوماتیک عمل کرده و با فشار ثابتی ترمز گرفته میشود.بدین ترتیب تا زمان فشردن پدال گاز توسط راننده و حرکت اتومبیل جلوی حرکت اتومبیل به عقب گرفته میشود.

HUD :
Heads-up Display این سیستم برای اولین بار در هواپیماهای جنگنده استفاده شد و به راننده امکان میدهد از وی شیشه جلوی اتومبیل اطلاعات اتومبیل را ببیند. این سیستم توسط یک پروژکتور اطلاعات را روی شیشه جلو منعکس میکند. (مانند برخی مدلهای BMW)

II-DRIVE :
این سیستم توسط BMW ساخته شده است.در این سیستم کامپیوتری میتوان اعضای کنترلی متعدد موجود در اتومبیل را توسط یک Joystick تعبیه شده در کنسول میانی کنترل کرد.

IMMOBILIZER :
سیستمی که جلوی کار کردن اتومبیل با کلید کپی شده و یا بدون کلید را میگیرد.در اتومبیلهای مجهز به IMMOBILIZER بعد از دریافت اطلاعات میکرو الکترونیکی داخل کلید توسط ECU اجازه استارت داده میشود.

INTERCOOLER :
اینتر کولر وسیله ای است که در موتورهای مجهز به توربو استفاده میشود و وظیفه خنک کردن هوا را دارد.چون توربو شارژر هنگام فشردن هوا باعث گرم شدن آن میشود و حجم هوا افزایش پیدا میکند که در شارژ سیلندر تاثیر منفی ایجاد میشود.اینتر کولر بین موتور و توربوشارژر نصب شده و هوا را خنک میکند و بدین طریق جلوی افزایش حجم هوا گرفته میشود و بر قدرت و گشتاور موتور افزوده میشود.

ISOFIX :
نوعی صندلی مخصوص کوچولو ها که بر روی صندلی عقب بسته میشود و ایمنی آنها را تامین میکند.

JJet Number :
نشان دهنده میزان تمایل سوخت دیزل به احتراق است.برای سوختهای دیزل امروزی این عدد 50 میباشد.

JIS :
Japanese Industrial Standart و (jis=din یعنی با استاندارد آلمان یکی هستش ولی تفاوت اسمی داره)

KKickdown :
در اتومبیلهای مجهز به دنده اتوماتیک هنگامی که راننده پدال گاز را بصورت ناگهانی تا ته فشار دهد این سیستم برای افزایش شتاب و یا افزایش سرعت دنده معکوس میکند.

KW :
Kilowatt . یک اسب بخار (DIN) برابر 0.735499 کیلو وات است و یک اسب بخار (SAE) برابر 0.7496999 کیلووات است.

LLED :
Ligtht Emitting Diode.دیودی که با دریافت جریان برق نور میدهد.امروزه در اتومبیلهای مدرن از LED در چراغهای خطر و ترمز استفاده می شود. زیرا LED سریعتر از چراغهای معمولی روشن میشود.

LEV :
Low Emission Vehicle Standarts.استانداردی آلایندگی اتومبیلهای تولید شده در ایالت کالیفرنیای امریکا.در بعضی ایالتهای دیگر امریکا نیز اجرا میشود و در سال 2004 جای خود را به استاندارد LEV II داد.

LPG :
Liquified Petroleum Gas سوخت گاز که تحت فشار یا دمای پایین تبدیل به مایع شده و در مخزن نگه داری میشود.قیمت آن نسبت به بنزین ارزان بوده و آلودگی بسیار کمتری ایجاد میکند و اکتان بالایی دارد.مصرف آن نسبت به بنزین بیشتر است.امروزه موتورهای بنزینی را میتوان به گاز سوز تبدیل کرد.

LSD :
Limited Slip Differential دیفرانسیل محدود کننده لغزندگی.به خصوص در پیچها و زمینهای لغزنده جلوی سر خوردن اتومبیل را میگیرد. تفاوت این نوع دیفرانسیل پیشرفته با دیفرانسیلهای استاندارد در اینست که در مواقع شتاب گیری و کاهش سرعت نیز اتومبیل را کنترل میکند.

MMACPHERSON :
MacPherson , سیستم تعلیق متداولی که به صورت خلاصه یک اتصال زیری بین فنر لول و کمک فنر و موج گیر.

Micro Filter :
فیلتر الکتریکی که ذرات و پولن های تا 5 میکرون را نیز جذب میکند.

MPV :
اتومبیل چند منظوره (مانند سیناد و یا OpelZafira)

MPI :
انژکتور چند نقطه ای. بهترین حالت احتراق سوخت را به وجود می آورد.

MOTRONIC :
این سیستم الکترونیکی میزان ترکیب سوختی (هوا و سوخت) و احتراق را طبق خواست راننده تنظیم میکند. این سیستم نسبت به سیستم مکانیکی که مصرف سوخت و آلودگی بیشتری داشتد آوانتاژهای زیادی دارد و توسط یک مرکز الکترونیکی و سنسورهای متعدد کارکرد موتور را به بهترین شکل کنترل میکند.

MOZ :
عدد اکتان موتور. با روشی متفاوت نیز ROZ محاسبه میشود که عدد بزرگتری از MOZ حاصل میشود.

MSR :
Motor Schleppmomenten Regelung .سیستمی که توسط سیستم کنترل پایداری اتوماتیک(ASC) کنترل میشود. و جلوی لغزندگی و کشیده شدن اتومبیل را در مسیرهای لغزنده را میگیرد.این سیستم در سرعتهای بالاتر از 20 کیلومتر در ساعت میتواند عمل کند.

NNM :
NEWTONMETRE (واحد گشتاور یا همان torque) میزان نیرویی که بتواند یک جسم را 1 متر حرکت دهد و با واحد نیوتن متر بیان میشود. 1 نیوتن برایر 100 گرم است.در اتومبیل NM واحد گشتاور و یا قدرت چرخش موتور است.

Navigation System :
سیستم هدایتگر یا راهبری. این سیستم به وسیله نقشه موجود در حافظه خود محل اتومبیل را دقیقا مشخص میکند و توسط یک نمایشگر بزرگ که در کنسول میانی قرار دارد راننده را از سریعترین و نزدیگترین مسیر ممکن به مقصد راهنمایی میکند.

NIGHT VISION :
سیستم دید در شب.در صورت دید کم در شب راننده را از موانع موجود مطلع میکند.

NITRO :
nitromethane. ترکیب ازت و متان و سوختی است که انرژی کمتری از بنزین تولید میکند ولی برای سوختن به هوای بسیار کمتری احتیاج دارد و بهمین جهت کارایی بهتری دارد.برای سوختن 1 ظرفیت بنزین 14.7 ظرفیت هوا لازم است ولی برای سوختن 1 ظرفیت نایترو 1.7 ظرفیت هوا لازم است و در نتیجه برای سوختن در محفظه احتراق 8 برابر بیشتر از بنزین سوخت وارد میشود.آوانتاژ نایترو فقط اینست که بطور متوسط 2.5 برابر بیشتر از بنزین سوخت وارد میشود.آوانتاژ نایترو فقط اینست که بطور متوسط 2.5 برابر بیشتر قدرت تولید میشود.

OOversteer :
به سر خوردن قسمت عقب اتومبیل گفته میشود.

Oastler, Malcolm :
این استرالیایی با استعداد اکنون سر طراح تیم BAR است. (همان تیمی که با Honda در فرمول یک همکاری دارد BAR-HONDA ) و در موفقیت Reynard در کارت سهم داشت.

Oliver, Jackie :
اولیور در ابتدا راننده مسابقات Prix pilotu بود. همراه Alan Rees تیم Arrows را تاسیس کردند.این تیم اکنون متعلق به Tom Walkinshaw است.

PPacific :
این تیم انگلیسی که توسط Keith Wiggins در سال 1994 تاسیس شد فقط توانست 1 سال روی پا بایستد در سال 1996 با بدهی های زیادی تعطیل شد.

Paddock :
محلی که معمولا در قسمت عقب PIT STOP قرار دارد و تجهیزات و اتومبیلهای نقلیه ای تیمها در این محل قرار میگیرند.

Palmer, Jonathan :
این دکتر انگلیسی فعالیت فرمول 1خود را از سال 1983 و با شرکت در Grand Prix فرمول 1 اروپا و کسب مقام سیزدهمی آغاز کرد.در مدت 7 سال فعالیت خود راننده تیمهای Skoal Bandit, Zakspeed و Tyrrell بود.در این مدت در 84 مسابقه شرکت کرد و 1 بار بهترین زمان یک دور را کسب کرد و 14 امتیلز بدست آورد.

Panis, Oliver :
این راننده فرمول 1 از مدرسه Elf Racing شروع به کار کرد و در سال 1994 راننده Ligier در فرمول 1 بود و تا سال 199 در این تیم حضور داشت و در سال 2000 به عنوان راننده تست به تیم McLaren پیوست. در مدتی که راننده تمیهای Prost و Ligier بود 56 امتیاز بدست آورد و تنها یک بار در سال 1996 ودر موناکو به پیروزی رسید.

Patrese, Riccardo :
این راننده 17 سال فعالیت خود تنها راننده ای است که در 256 مسابقه grand prix شرکت کرده است.این راننده ایتالیایی در سال 1977 با تیم Shadow شروع به شرکت در مسابقات کرد و سپس راننده تیمهای Arrows, Parmalat Brabham, Benetton Alfa Romeo, Williams و Benetton بود در این مدت او در در 6 مسابقه پیروز شد و در 8 مسابقه مقام کسب کرد.در 13 مسابقه صاحب سریعترین دور بود و 281 امتیاز کسب کرده بود.

Paul, Ricard :
پیستی در جنوب فرانسه که از سال 1971 تا 1990 مسابقات Grand Prix فرانسه در این پیست برگزار میشد.

Petronas :
این کارخانه مالزیایی با تیم Sauber در فرمول 1 همکاری دارد و صاحب امتیار نام موتورهای V10 فراری است که بر روی اتومبیلهای تیم Sauber نصب میشود.

Peterson, Ronnie :
این راننده سوئیسی یکی از رانندگان مشهور و با استعداد فرمول یک بود که در 10 مسابقه به پیروزی رسید و به شکلی تراژیک از فرمول یک و پیستها جدا شد.در سال 1978 در یک تصادف پای او آسیب شدیدی دید و مدتی در اغماء بود و بعد از بهبودی نیز استعداد رانندگی خود را از دست داد.

Peugeot :
این شرکت فرانسوی در سال 1994 همراه با تیم McLaren در فرمول 1 شرکت کرد و با مشکلات موتور مواجه شد.در سال 1995 به تیم Jordan ملحق شد و سپس در سال 1998 همرا با تیم Prost در مسابقات شرکت کرد.موتورهای پژو همیشه به عنوان یکی از بهترین موتورها مورد قبول هستند ولی پژو با تیمهای Jordan و Prost نوانسته است موفقیتی کسب کند.

Pitlane :
محل بین ساختمان PIT STOP و خود PIT STOP.در این محل محدودیت سرعت وجود دارد که معمولا 120 کیلومتر در ساعت میباشد.

Pitstop :
محل توقف برای تعویض لاستیک و سوخت گیری و سایر اقدامات فنی. در فرمول 1 حداقل 17 مکانیک در PITSTOP انجام وظیفه میکنند و اتومبیلها بسته به میزان سوخت گیری بین 5 الی 16 ثانیه اتومبیل در PIT توقف میکند.

Pole Position :
به موقعیت راننده در هنگام شروع مسابقه گفته میشود.طبق زمانهای بدست آمده در روز قبل مسابقه مشخص میشود و رانندگان به ترتیب زمانهایی که کسب کرده اند مسابقه اصالی را شروع میکنند. راننده ای که بهتر زمان را در روز lap qualify کسب کرده باشد در هنگام استارت مسابقه در جلو ترین نقطه مسابقه را شروع خواهد کرد.

Porsche :
این شرکت آلمانی که اتومبیلهای اسپورت تولید می کند با ساخت یک موتور V6 توربو برای تیم TAG-McLaren برای اولین بار در فرمول 1 شرکت کرد و همراه McLaren سه بار قهرمانی فرمول 1 را کسب کرد که در سالهای 1984 و 1985 و 1986 بود.

Postlethwaite, Harvey :
یکی از طراحان فرمول 1 که 27 سال در فرمول 1 فعالیت داشت و با تیمهای بسیاری از جمله Postlethwaite و Tyrrell و Honda همکاری کرد.او در سال 1999 درگذشت.

Prost :
از رانندگان مشهور تاریخ فرمول 1.Alain Prost همراه تیمهای مختلفی در فرمول 1 شرکت کرد و 51 بار در مسابقات اول شد.او رقیب senna بود و جدال او و سنا جنجالهای زیادی آفرید .پروست در سال 1997 تیم Ligier را خریداری کرد و رئیس تیم Prost شد.

RRadiotelephone :
تلفن موبایل اتومبیل همراه با Car Audio set یک وسیله باشند.

Radiator :
در اتومبیلهایی که سیستم خنک کننده آنها توسط آب کار میکند آب گرم شده از داخل رادیاتور عبور میکند و توسط FAN خنک شده و دوباره به موتور باز میگردد.

RDS :
Radio Data System اطلاعات کانالهای FM رادیو را میتوان در پانل نمایشگر رادیو مشاهده کرد.

REAL-TIME :
در حالت عادی چرخهای جلو محرک هستند ولی اگر چرخهای جلو هرز گردی کنند سیستم بصورت اتوماتیک نیروی موتور را به چرخهای عقب منتقل میکند.

ROZ :
Research oktan . عددی که همانند MOZ قدرت احتراق سوخت را نشان میدهد.

ROADSTER :
اتومبیلهای روباز دو دری که 2 نفر گنجایش سرنشین داشته باشند.

ROTARY-WANKEL MOTOR :
نوعی موتور که در سال 1954 از سوی Felix Wankel ساخته شد.نحوه کار این موتور به طور خلاصه به این شکل است که با چرخاندن پیستون مثلثی شکل داخل بلوک محفظه احتراق , در داخل سیلندر حجم و میزان تراکمهای متفاوتی به وجود آورده شود.این تکنولوژی موتور امروزه بیشتر از سوی مزدا استفاده میشود. در مدل RX-8 مزدا که در اروپا جای مدل RX-7 را گرفت از این نوع موتور استفاده شده است.

RPM :
Revolutions per Minute دور در دقیقه.هر لحظه نشان میدهد که موتور در یک دقیقه چند دور میچرخد.

RULMAN :
نام عمومی قطعه ای که بین دو جسم در حال حرکت قرار میگیرد و اصطکاک بین آنها را کاهش میدهد.

SSAE :
Society of Automotive Engineers انجمن مهندسین اتومبیل.این انجمن استانداردهایی را تعریف کرده و یکی از این استاندارد ها HP/SAE است که قدرت اتومبیل (اسب بخار) را نشان میدهد و در آمریکای شمالی قدرت اتومبیلها با این استاندارد محاسبه میشود که نسبت به استاندارد HP/DIN عدد بزرگتری بدست می آید.

SAHR :
Saab Active Head Restraint. سیستمی است که از طرف شرکت SAAB ساخته شده. در تصادفهایی که به اتومبیل از عقب ضربه وارد میشود توسط پشتیها سر سرنشین به جلو هل داده میشود تا گردن و سر سرنشین آسیب نبیند. تصادف توسط یک سنسور که در عقب اتومبیل قرار گرفته تشخیص داده میشود.

SEDAN :
اتومبیلهایی که 4 در دارند و از ستون C تا عقب بر آمده و موازی با زمین است.

SELESPEED :
تفاوت آن با Tiptronic در manual (دستی) بودن آن است.ولی میتوان از آن بصورت اتوماتیک و یا نیمه اتوماتیک نیز استفاده کرد.

SELF-LEVELLING SUSPENSION :
یک عضو واسطه در داخل سیستم کمک فنر است که متناسب با مقدار بار اتومبیل ارتفاع کمک فنر را بصورت اتوماتیک تنظیم می کند.در این سیستم ارتفاع قسمت جلو و عقب مستقل از هم تنظیم میشود.

SETAN :
عددی که کیفیت سوخت دیزل را نشان میدهد. عدد 100 بیان گر اینست که خود احتراقی سوخت بسیار آسان و سریع است. برای موتورهای دیزلی پیشرفته بهتر است این عدد کمی بیشتر از 50 باشد.

SLS :
سیستمی که ارتفاع اتومبیل را به صورت اتوماتیک تنظیم میکند و در اتومبیلهای RoadOff استفاده میشود.

SOFT-STOP :
سیستمی که با کاهش شدت ترمزها در هنگام توقف به صورت اتوماتیک باعث میشود لحظه توقف نرم و بدون ضربه باشد.

SOFT-TOP :
به اتومبیلهای با سقف باز شونده گفته میشود که جنس سقف از پارچه و یا فلز با پوشش پارچه باشد.

SPACEFRAME :
قطعات متحرک آلومینیومی که در ساخت بدنه Audi های A8 , A2 مورد استفاده قرار گرفته و باعث کاهش 40 درصدی وزن شده اند.

SOHC :
موتور با یک میل بادامک (و احتمالا 4 سوپاپ برای هر سیلندر)

spoiler :
در بعضی اتومبیلها در جلو و زیر سپر و در بعضی در عقب و روی صندوق نصب میشود. این قطعه باعث بهبود آیرودینامیک خودرو میشود.

Spider :
در اوایل سالهای 1900 به وسیله سبک موتور دار و با 2 صندلی گفته می شد.این عبارت از سالهای 1950 از سوی تولید کنندگان ایتالیایی برای اتومبیلهای اسپورت 2 نفره و روباز شروع به استفاده شد.

SRS :
سیستمهای ایمنی اضافی مانند کیسه هوا.

STEER BY WIRE :
سیستم فرمان هیدرویک الکترونیکی . همانند بازهای کامپیوتری ارتباط مکانیکی وجود ندارد بلکه با حرکت فرمان توسط راننده چرخهای جلو به صورت الکترونیک اتومبیل را هدایت میکنند.

STOP & GO :
سیستم که همراه سیستمAdaptive Cruise Control (ACC) کار میکند و فاصله را توسط سنسورها کنترل میکند و به خصوص در زمان حرکت در ترافیک سنگین کاربرد دارد.

SUPER SELECT :
چرخهای محرک را بنا به شرایط و احتیاج راننده تغییر میدهد. این سیستم به 4 شکل کار می کند : 1-فقط چرخهای عقب محرک باشند. 2-تقسیم بین چرخهای جلو و عقب. 3-تقسیم مساوی نیرو بین چرخها جلو و عقب. 4-حرکت با 4 چرخ بصورت معمولی.

SUV :
SPORT Utility Vehicle.این اتومبیلها خصوصیات اتومبیلهای استیشن و ون را در متن خود دارند و معمولا 4WD هستند که برای مسیرهای غیر از جاده و نا همواریهای معمولی نیز مناسب هستند در عین حال که در جاده تفاوتی زیادی با یک اتومبیل معمولی ندارند.

Suspension :
سیستم تعلیق. ضربات و شوکهای وارده از طرف زمین به اتومبیل را جذب میکند.

TTAS :
Travel Assist System. این سیستم توسط یک خط GSM در مواقع تصادف به صورت اتوماتیک پیغام S.O.S میفرستد.

TCS :
ASR-ETC. سیستم کنترل پاتیناژ.

TDI :
Turbo Dizel Injection.

TIPTRONIC :
گیرباکس دو حالته یعنی به دلخواه میتوان دنده را دستی و یا اتوماتیک عوض کرد.

TPC :
سیستم الکترونیک کنترل فشار (باد) لاستیک.

TURBO :
سیستمی که با فشرده کردن هوا باعث ورود هوای بیشتر به موتور میشود و با افزایش میزان هوای ورودی قدرت موتور افزایش میابد. پروانه توربو توسط گازهای خروجی از اگزوز چرخانده میشود.

Twin Spark :
استفاده از یک جفت شمع برای هر سیلندر که باعث احتراق بهتر ترکیب سوختی میشود و همچنین با کاهش زمان احتراق تراکم نیز افزایش میابد.Alfa romeo و بنز از این سیستم استفاده میکنند.

UUndersteer :
در رانندگی به سر خوردن قسمت جلوی اتومبیل گفته میشه (اتومبیل در پیچ فرمان پذیری ندارد) و بیشتر در اتومبیلهای دیفرانسیل جلو به دلیل سنگینتر بودن قسمت جلوی اتومبیل این حالت پیش می آید.

VVanos :
سیستم کنترل زمان متغییر سوپاپ در BMW

VTEC :
موتورهای هوندا که مجهز به میل سوپاپهای با زمانهای متفاوت هستند. در این موتور ها زمانهای سوپاپ در دورهای متفاوت تغییر کرده و بهترین کارایی و مصرف سوخت ایجاد میشود.

VTG :
Variable Turbo geometry. توربوی متغییر. این توربو در دورهای کم نیز کارایی دارد.هوایی که از منیفولد اگزوز می آید توسط پره های کوچکی که درون بدنه این توربو قرار دارد به مرکز پروانه هدایت میشود.این پره ها با دستوراتی که از سیستم کنترل موتور میگیرند به بالا و پائین حرکت میکنند و باعث میشوند در دورهای پائین نیز پروانه توربو با سرعت خوبی بچرخد. (همانطور که با کاهش قطر لوله فشار آب بیشتر میشود)

VVT-I :
سیستم کنترل زمان متغییر سوپاپ در Toyota

WWHEELBASE :
(فاصله محور) فاصله بین مرکز چرخهای جلو تا مرکز چرخهای عقب.

لغات فارسی:
استاندارد آلایندگی گازها:
برای تبدیل گازهای مختلف خروجی از اگزوز به مواد غیر مضر از کاتالیزور استفاده میشود.
استاندارد یورو مشخص کرده است که اتومبیلها چقدر میتوانند گاز تولیدکنند.
از اول سال 2000 استاندارد Euro3 و از اول سال 2005 و در سال 2006 استاندارد آلایندگی Euro4 اجرا میشوند.

موتور سوخت سلولی:
با واکنش بین هیدروژن و اکسیژن برق تولید می شود و موتور برقی اتومبیل از برق تولید شده استفاده میکند.

موتور 4 زمانه :
موتورهایی که سیستم کارکرد آنها به ترتیب : مکش , تراکم , کار ( نیرو , احتراق , باز شدن) و اگزوز میباشد.

موتور مربعی :
موتوری که Stork و اندازه آن یکی باشد (موتورهای Ecotec اپل)

میزان تراکم :
از تقسیم کل حجم یک سیلندر بر موقیت پیستون در پایینترین و بالاترین نقطه بدست می آید.بدلیل ساختار سوخت دیزل موتورهای دیزل میزان تراکمی بیشتری نسبت به موتورهای بنزینی دارند.

موتور سری :
شکلی از موتور که سیلندرها در یک راستا و کنار هم در داخل بلوک سیلندر قرار گرفته باشند.نوع دیگری از موتور سری موتور V شکل است.

سنسور باران:
سنسور اپتیکی که خیس شدن شیشه را دریافت میکند و برف پاک کن را به کار می اندازد و چنانچه سقف باز باشد سقف را میبندد.

گیرباکس نیمه اتوماتیک :
در این گیرباکس پدال کلاچ وجود ندارد و این کار توسط پدال الکترونیکی و یا هیدرولیکی انجام میشود.امروزه از این گیرباکس در بسیاری از اتومبیلها استفاده میشود و آخرین نوع آن Easytronic است که در اپل کورسا استفاده شده است.

وزن خالص و یا خالی اتومبیل:
مجموع وزن خود اتومبیل و راننده که 75 کیلو گرم در نظر گرفته میشود و باک سوخت که 90% آن پر باشد.

زمان متغییر سوپاپ :
موتور در دورهای متفاوت یکی از زمان های سوپاپ را که کارایی بهتری دارد را انتخاب میکند و بدین ترتیب موتور در تمام دورها با مصرف کمتر کارایی بهتری خواهد داشت.

سیستم شست و شوی چراغ :
این تجهیزات که ظرف محلول و موتور مستقلی دارد با پاشش آب بر روی چراغها آنها را تمیز کرده و جلوی کاهش نور را میگیرد.در بعضی از مدلها چراغها مجهز به برف پاک کن نیز هستند.

لوله ترمز :
شیلنگهای فلزی که در بعضی برای محافظت از زنگ زدگی پوشش پلاستیکی دارند. قطر داخلی این لوله ها 2.5mm و قطر خارجی آنها 4.5mm میباشد و وظیفه رساندن روغن ترمز را از مرکز اصلی به المانهای ترمز واقع در چرخها را دارند.

دیسک ترمز :
دیسکهای ترمز معمولا برای چرخهای جلوی اتومبیل نصب میشوند و در بعضی از اتومبیلها نیز هر 4 چرخ مجهز به ترمزهای دیسکی هستند. جنس آنها معمولا فلزی و یا از آلیاژ آهن است و چون در زمان ترمز حرارت زیادی ایجاد میشود خنک کردن دیسکها اهمیت زیادی دارد.امروزه ترمزهای دیسکی از جنس سرامیک پیشرفته ترین و بهترین نوع ترمز هستند که مشکل داغ کردن ندارند و عمر بیشتری دارند.

تقسیم نیروی ترمز :
نیروی ترمزها به چرخهای جلو بیشتر از چرخهای عقب منتقل میشود.

فرمان هیدرولیک :
فشار هیدرولیکی که با کمک موتور ایجاد میشود به راننده امکان میدهد با نیروی کمی فرمان را بچرخاند.

فیلتر گازوئیل :
فیلتر گازوئیل در موتورهای انژکتور دیزلی که جلوی ورود ذرات را به موتور میگیرد.

خفه شدن موتور:
ریختن بیش از اندازه سوخت به موتور (موتور کاربراتوری و یا انژکتوری میتواند باشد) این مشکل میتواند در نتیجه ایراد در فیلتر هوا , تنظیم نبودن کاربراتور , فعال بودن بیش از اندازه ساسات و کم بودن هوای ورودی به موتور به وجود آید.

روغن موتور سنتتیک ( یا سنتزیک) :
روغن موتورهایی که در داخل آنها از مواد نفت استفاده نشده و کارایی بهتری دارند.

سرسیلندر :
در بالای بلوک سیلندر موتور قرار میگیرد و معمولا قابل جدا سازی است.در برخی موتورها سوپاپها نیز در سرسیلندر نصب میشوند. همچنین مسیر آب و روغن موتور و شمعها در سر سیلندر است.

ضریب آیرودینامیک:
ضریب آیرو دینامیکی یک اتومبیل با طراحی بدنه آن ارتباط مستقیم دارد و نقش مهمی در رسیدن اتومبیل به سرعتهای بالا و میزان مصرف سوخت اتومبیل دارد. در طراحی اتومبیل با کمک اسپویلر و سایر قطعات میتوان ضریب آیرودینامیک را کم کرد.برای محاسبه آن از تونلهای هوا استفاده میشود.

نقطه مرگ پائینی :
پائینترین نقطه حرکت پیستون در داخل سیلندر که برای بالا آمدن یک لحظه توقف می کند.

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.